SIKÇA SORULAN SORULAR

Doğalgaz Nedir?
Başta Metan (CH4) ve Etan (C2H6) olmak üzere çeşitli karbonhidratlardan oluşan yanıcı bir gaz karışımıdır. Doğalgaz renksiz, kokusuz havadan hafif bir gazdır.

Doğalgaz Nasıl Oluşur?
Milyonlarca yıl önce yaşamış bitki ve hayvan artıklarının yer altında kimyasal değişikliklere uğramasıyla meydana gelmiş fosil bir yakıttır.

Doğalgaz Neden Kötü Kokar?
Doğalgaz renksiz ve kokusuzdur. Bu nedenle insan duyuları tarafından algılanması oldukça zordur. Kullanım sırasında olası kaçakların fark edilebilmesi için  THT(Tetra Hidro Teofen) maddesi(çürük sarımsağa benzer bir koku) katılarak kokulandırılır.


Doğalgaz Nasıl Yanar?
Doğalgazın yanabilmesi için hava ile yüzde 5-15 arasında karışım yapması gerekir. Karışım oranı bu aralığın altında ya da üstünde olursa doğalgaz yanmaz. En iyi yanma karışımı yüzde 9 doğalgaz ve yüzde 91 havadır."Tam yanma" anında mavi bir alevle yanar.

Doğalgaz Zehirleyici Bir Gaz mıdır?
Gazların çoğu zehirlenmeye yol açabilir. Bu zehirlenmeler Karbonmonoksit (CO)'e bağlıdır. CO kandaki oksijen ile yer değiştirerek kanın vücuda oksijen taşımasını önler ve kalp, beyin ve diğer organlar çalışamaz hale gelir. Doğalgaz karbonmonoksit içermediğinden zehirleyici değildir. Ancak havadan daha hafif bir gaz olduğundan kapalı alanlarda sızma halinde yukarılarda toplanır. Çok miktarda bulunduğu zaman ortamda oksijen azalacağından boğulmaya sebep olabilir.

Kombi nedir?
Kombi bir mahalin ; hem ısıtma hem de sıcak su ihtiyacını karşılayan cihazdır.

Kombiler kaça ayrılır?
  Kombiler çalışma sistemine göre dörde ayrılırlar.
- Bacalı kombiler
- Hermetik kombiler
- Baca fanlı (yarı hermetik) kombiler
- Yoğuşmalı kombiler


Yoğuşmalı kombi nedir?
Yanma sonucu ortaya çıkan yüksek sıcaklıktaki atık gaz içerisindeki su buharını yoğuşturarak ortaya çıkan enerjiyi tekrar sistemde kullanan cihazlardır.

Kombiler güvenli cihazlar mıdır?
Kombilerde alev sönmesine, gaz kaçaklarına, aşırı sıcaklık ve soğukluğa,baca tepmesine ve baca çekmemesine karşı TSE’ nin koymuş olduğu hertürlü önlem ve tertibat alınmıştır.

Bundan dolayı kombiler oldukça güvenli cihazlardır.


Kombi alırken nelere dikkat etmeliyim?
Kombi alırken kombinin; kapasitesine, verimin yüksek olmasına, cihazın TSE, CE ve ISO 9002 sertifikasının olmasına, yakıtta tasarruflu olmasına, servisin ağına, Satış sonrası hizmetlerine,Cihazlar için verilen garanti şartlarına gibi hususlara dikkat edilmelidir.


Kombide yaz - kış konumu ne demektir?
Kış konumunda kombi hem kalorifer tesisatını ısıtır hemde sıcak su temini için (Şofben) görevi görür.Yaz konumunda ise sadece Şofben görevi görmektedir.

Kombilerin monte edilmesi uygun olmayan yerler nerelerdir?

Binaların merdiven boşluklarına, genel kullanıma açık koridorlara, baca duvarları üzerine, bina aydınlıklarına, açık balkonlara ve asansör boşluklarına monte edilemezler.

Kombimi şofben gibi, sadece sıcak su kullanımına yönelik kullanabilir miyim ?
Kombi cihazınızı sadece sıcak su temin etmek amacıyla bir şofben gibi kullanabilirsiniz.


Kombiyi nasıl tasarruflu kullanabilirim?
Kombiyi kısa sürelerde açıp kapatmak ve bu işlemi defalarca tekrarlamak;hem daha fazla yakıt tüketimine, hem de cihazın ömrünün azalmasına neden olabilir.Bunun yerine kombiyi; kısık ayarda sürekli çalıştırmak, daha az yakıt tüketimi sağlayacaktır.

Merkezi sistemden bireysel sisteme geçildiğinde eski radyatörler yeni alınan kombide kullanılabilir mi?
Kullanılabilir. Ancak, radyatörlerin ve tesisatın temizliğinin yapılması sistemin uzun ömürlü ve ekonomik olması için daha yararlı olacaktır.

Kalorifer tesisatlarında neden bakır boru tercih edilmektedir?
Bakırın korozyon direnci çok fazladır. Yüzeyinde meydana gelen oksit katmanı ince ve gözeneksiz olduğu için, oksitlenme derinlere işlemez. Bu özelliklerinden dolayı bakır borular, oksijen geçirmeyen borular içinde önem kazanmaktadır.